15.9 C
Prague
Úterý, 28 května 2024, 2:05
- Reklama -
DomůČeskéIvana Chýlková a pan Honzíček: Nejen na parketě k sobě mají blízko

Ivana Chýlková a pan Honzíček: Nejen na parketě k sobě mají blízko

Jedním z nejsledovanějších párů letošního ročníku StarDance je rozhodně Ivana Chýlková a tanečník Jan Tománek – a není divu. Právě v téhle soutěži se to páruje jako na běžícím pásu. Ale bude to i jejich případ? Jaký vztah má herečka s mužem, se kterým si sice vyká, ale neřekne mu jinak než Honzíčku?

Jak budete pokračovat ve větě, která začíná těmito slovy: Tančím, když…?

Ivana Chýlková: Když je pan Honzíček (Jan Tománek) poblíž.

Sama od sebe si nezatancujete?

I. Ch.: Už ne. Tančívávala jsem si, zpívávala jsem si, ale už to nedělám. Ma- ximálně se čas od času jen tak drobně zavlním do rytmu. Ani jsem nikdy nebyla na žádném plese. Nemám za sebou ani žádnou disco kariéru. Jako dítě jsem v bytě provozovala výrazový tanec, ale i s tím byl rychle konec.

A jak vy, pane Tománku, dokončíte větu o tancování?

Jan Tománek: Tančím, když hraje hudba. A když mě to napadne. Tanec je můj životní styl, takže si klidně zatancuji i doma. A děti se přidávají. Naštěstí máme docela velký byt.

A vás je možné potkat na plese, na kterém nejste pracovně, ale jen pro svoji zábavu?

J. T.: Asi mi to nebudete věřit, ale když si mám jít někam jen tak zatančit, tak mě jímá hrůza. Představte si, že od pondělí do pátku tancujete s plným nasazením a v pátek večer byste si měl na sebe vzít smoking a vyrazit na ples. Pro mě noční můra.

Kdy si pro sebe řeknete, že to, co jste prožili, to, co jste viděli, to byl teda ale tanec?

I. CH.: Mám pocit, že jsem úplně bez zážitků, protože tohle slovní spojení pro zhodnocení něčeho, co jsem prožila, nepoužívám.

J. T.: Na Instagramu je asi miliarda tanečních videí, takže takové hodnocení bych použil u těch, která mě zaujmou, překvapí.

Nikdy vás neokouzlilo nějaké ta- neční vystoupení, nějaký tanečník?

I. Ch.: Michail Baryšnikov. Dodnes si pamatuji, když jsem ho poprvé viděla tančit. Dostala se mi do ruky videokazeta a na ní byl jeho taneční výstup v kuchyni. To bylo něco fantastického. A pak jsou výborní členové londýnského souboru Dv8 Physical Theatre. Mají nádherné inscenace, choreografie. Nejděte si je na internetu. To, co oni dělají, to je tedy tanec!

Tanec může být povznášející. Co dalšího vás v životě povznese?

I. Ch.: Vedle tance i hudba. Z jevištních oborů je nejtěžší činohra k navození povznášejícího pocitu z umění. Hercům dá mnohokrát opravdu zabrat, než diváky přesvědčí o tom, že jsou s nimi v ději třeba ve Španělsku, že je nesnesitelné vedro a že dona Isabela miluje Carlose. Kdežto na koncertě zazní první takt, druhý takt a publikum už se vznáší u stropu. A když tanečníci umí dokonale pracovat se svým tělem, tak to je za mě ta nejvíc povznášející forma umění, kterou může člověk vnímat. Tělo jako nástroj, to je nádhera.

J. T.: Mám takové krédo: Život je krásný. A čím jsem starší, tím víc mě povznáší už jen ten fakt, že žiju. Že se ráno vzbudím a jsem tady. A pozoruju na sobě, že jsem s přibývajícími léty taky mnohem klidnější. Míň se rozčiluju.

I. CH.: Vy jste byl dříve prchlivější?

J. T.: Docela ano. Mám cholerickou povahu, ale utlumenou. Cholerika v sobě uspávám tancem.

Dvanáctý ročník StarDance bude o hvězdách a noční obloze. Kdo pro vás byl nebo je nejzářivější hvězdou?

J. T.: Moje žena a moje rodina. Vážně to takhle mám. Nikdy jsem neměl žádné idoly.

I. Ch.: Milovala jsem Louise de Funèse. Šíleně jsem ho milovala. V životě mě nikdo nepobavil tak fantasticky jako on. U jeho filmů jsem se smála tak, až mi tekly slzy, a když je v televizi opakují, tak se na ně dívám znova a znova.

J. T.: Vidíte, to bych do vás nikdy neřekl. Každý den, který spolu trénujeme na StarDance, mě něčím dokážete překvapit. To je skvělé.

Na slavnostní večery trénuje Ivana Chýlková opravdu svědomitě (foto: se souhlasem České televize)

Jak zní vaše definice slova tanec?

I. Ch.: Tanec je dřina, ale krásná. A zábavná. Před začátkem tréninků jsem netušila, co mi tanec přinese. Byla jsem v očekávání, jak to celé bude probíhat. A jsem nadšená z toho, že se to ubírá dobrým směrem. To, jak bude vypadat výsledek, to je jiná věc. Teď to pro mě není jízda po skluzavce dolů, ale cesta výtahem nahoru. Jsem šťastná. Už teď si myslím, že by to mohlo být jedno z nejhezčích období v mém životě. Přitom mám moc hezký život, vůbec si nestěžuji, ale StarDance se určitě zařadí k těm událostem, na které budu moc ráda vzpomínat.

J. T.: Tanec je život. A já svým životem tančím odmalička. Někdo si tanec přibere do života později, součástí toho mého byl okamžitě. A to pocházím z fotbalové rodiny, kde nikdo nikdy netančil. Mě si tanec našel hned. Kamarádi mi už jako malému klukovi dali přezdívku Tančící komanč. Ne podle komunistů, ale podle indiánského kmene. Nikdy jsem neměl ambici být v tanci nejlepší, stačilo mi už jenom to, že vůbec můžu tančit.

Kdo je Ivana Chýlková?

Muzikálová, činoherní, filmová i televizní herečka. Absolventka DAMU. Zahrála si ve filmech Dobré světlo, Čas sluhů, Perfect Days – I ženy mají své dny, Chata na prodej. Za roli v komedii Díky za každé nové ráno získala Českého lva v kategorii Nejlepší herečka. Televizní diváci ji znají například ze seriálů Hop nebo trop, Neviditelní, Osada či Přítelkyně z domu smutku. Za roli v tomto seriálu byla oceněna Velkou zlatou cenou na televizním festivalu v Cannes.

Kdo je Jan Tománek?

Tanečník, choreograf, trenér. Ve StarDance soutěžil už třikrát a jeho tanečními partnerkami byly moderátorka Jolana Voldánová, modelka Pavlína Němcová, trojskokanka Šárka Kašpárková. Poslední dva ročníky byl porotcem StarDance.

Zdroj: redakce, Česká televize

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů