19.4 C
Prague
Čtvrtek, 30 května 2024, 10:05
- Reklama -
DomůČeskéJiří Vyorálek: Kličky, odbočky a zoufalé okamžiky kriminalistů. To je koření příběhů

Jiří Vyorálek: Kličky, odbočky a zoufalé okamžiky kriminalistů. To je koření příběhů

Zahrál si v dobových seriálech – například v Českém století, První republice či Já, Mattoni. V jeho rejstříku televizních rolí je i dost těch, které odehrál v detektivkách. Třeba ve Cloně nebo v Raplovi. Ústřední dvojici vyšetřovatelů pak Jiří Vyorálek vytvořil s Petrou Špalkovou na ostravském policejním oddělení vražd.

Jaký byl návrat k seriálové partě Stínů v mlze po tříleté pauze?
Bylo to, jako kdyby k žádnému většímu časovému odstupu od první řady nedošlo. Scénář napsal opět Zdeněk Zapletal, zůstal režisér Radim Špaček i většina týmu. Takže jsme se setkali jako jedna velká rodina. První řadu jsme točili v době koronavirové pandemie a byli jsme buď na place, nebo hodně času zavřeni v hotelu. Navázali jsme tak pěkné a silné přátelské pouto, takže nástup do druhé řady byl hladký.

Co se u vaší postavy Martina Černého změnilo?
Diváci vědí, že na konci první řady mu život visel na vlásku. A tak se z toho střelce na první dobrou stal přemýšlivějším a trošku rozvážnějším. Ale v zásadě to pořád zůstává ten stejný ranař, jen je starší a má větší zkušenosti. S Ostravou se už sžil, a dokonce začal občas používat některé ostravské výrazy. Myslím, že se mu tam líbí, zažil spoustu životních zlomů i změn v soukromí. Diváci mohou být zase zvědaví, bude to pestré.

Soukromí vašich postav je výraznou částí seriálu Stíny v mlze. Myslel jste na to, jak reální policisté musí řešit soukromé věci?

Máme dobré zrcadlo v podobě našich policejních poradců, kteří se za dobu spolupráce stali i přáteli. Často se setkáváme i mimo natáčení a povídáme si o životech. Slýchám od nich, jak musí skládat dohromady pracovní život a soukromí a jak hledají tu rovnováhu. Zjišťuju i způsob, jakým případy řeší. Jak jsou do toho lidsky zainteresovaní, protože se neustále brodí bahnem. Je to jejich denní chleba a zároveň musí třeba fungovat taky jako rodiče.

První řada nabídla i pohled na vztah otce a syna. Rozvíjí se i v druhé řadě?

Nebudu prozrazovat, jakým způsobem, ale je to jedna ze zásadních linek, která postavu Martina Černého formuje. Vztah k synovi ho staví do tak vyhrocených situací, že se svým jednáním dostává na velmi tenký led. A musí zvážit, jestli se bude chovat v mezích zákona, nebo půjde za hranu.

Čeho si všímáte nejvíc při prvním čtení scénářů kriminálních seriálů? 

Hlavně toho, jak je příběh rafinovaně vystavěný. Nesmí být všechno jasné na první dobrou. Zajímají mě různé odbočky, kličky, slepá ramena a takové ty zoufalé okamžiky kriminalistů, kdy nevědí, kudy dál, a situace se zdá být neřešitelná. To je podle mě kořením příběhu.

Od konce natáčení nových dílů uběhlo pár týdnů. Už jste se rozloučil se svou rolí, tedy s Martinem Černým?

Tuhle postavu jsme společně s Radimem Špačkem dotvářeli, přirostla mi k srdci. Nějakou dobu ze mě vyprchával, to přiznávám. Přeci jenom jsem mu věnoval dvakrát tři čtvrtě roku života a to už ve vás něco zanechá. Vzpomínky zůstanou, ale jde se dál.

Zdroj: redakce, Česká televize, Instagram

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů