19.4 C
Prague
Čtvrtek, 30 května 2024, 8:05
- Reklama -
DomůČeskéV jiném seriálu už me neuvidíte, říká Jiří Macháček o své nové...

V jiném seriálu už me neuvidíte, říká Jiří Macháček o své nové roli v To se vysvětlí, soudruzi

Samotář, který ani jednou rukou netleskal někdejšímu šéfovi zahraniční rozvědky Tomanovi. Ve své první seriálové roli ztvárnil herec a zpěvák Jiří Macháček pracovníka Ústavu paranormálních jevů, na nějž vyřešení největší záhady jeho života teprve čeká. Předvede se tak v nové seriálové detektivní sci-fi komedii To se vysvětlí, soudruzi!

„Miluji jednotlivá díla, která se uvnitř jakéhokoli žánru či mixu povede natočit. Doufejme, že je tenhle seriál jedním z nich. To ale posoudí jedině diváctvo,” říká na úvod herec Jiří Macháček, který se divákům představí v novém koprodukčním seriálu České televize To se vysvětlí, soudruzi.

Netajíte se tím, že na první roli v seriálu jste se nechal přemluvit kvalitou scénáře. Co přesně rozhodlo?

Scénář jsem přečetl jedním dechem a musel jsem se sám sebe ptát, proč se mi tak líbí. Je to dramatickou stavbou? Dialogy? Zasazením do historie, na kterou si ještě dobře pamatuji? Líbí se mi vztahy mezi jednotlivými postavami? Ta lehoučká ulítlost? Proč jsem za posledních deset let nedostal do ruky podobný scénář na celovečerní film? Určitě mě oslovila i možnost spolupráce s lidmi, s nimiž bych na tomto projektu pracoval. To vše mě lákalo.

Ve stručném popisu vaší postavy je psáno, že David Zajíc je obyčejný unavený chlap, který v ústavu pracuje už patnáct let. Co ho unavilo?

Tak pozor, David Zajíc je ve skutečnosti dost ve střehu. Vůbec není unavený, to on jenom předstírá. Vypadat tuctově, unaveně a znormalizovaně je jeho záměr. Maska, pod kterou intenzivně řeší svůj tajný soukromý projekt. Nebo spíš problém.

Co se vaší postavě v tom bizarním ústavu zdá nejnormálnější?

Bezpečně jeho starší spolupracovnice Lada, kterou hraje Lenka Termerová. Lada je kolegyní, o kterou se David Zajíc může opřít i v osobním životě. O tom je David zcela přesvědčen. Stejně tak jako o tom, že všichni ostatní, co v ústavu pracují, jsou buď naivní blázni, nebo rovnou úplní blázni.

Kromě toho, že vám dospívající seriálová dcera Eva tak trošku levituje, jaký spolu máte vztah?

Otec David Zajíc vychovává svou dospívající dceru Evu už víc než deset let úplně sám. Je na ni určitě přísnější, než by většina otců byla, a stará se o ni úzkostlivěji. Nemají to jeden s druhým jednoduché, ale mají se rádi. A to se nám s Darijou Pavlovičovou, která Evu hraje, předstíralo celkem snadno.

Vaším seriálovým parťákem je snaživý Vojta Bek, kterého si zahrál Jan Cina. Jakou jednu nejzásadnější, nejzákladnější radu pro fungování v tom prapodivném kolektivu mu David Zajíc může dát? 

Vlastně žádnou. David Zajíc se spíš jen tváří, že Vojtovi může radit. Inženýr Bek je pro Zajíce ve skutečnosti spíš zosobněným nebezpečím. Někdo, kdo by mohl odhalit největší Zajícovu slabinu. A Zajíc se na něj nemůže ani zlobit, protože Vojta Bek má ještě ke vší té erudovanosti i srdce na správném místě. Ostatně stejně jako jeho představitel Honza Cina.

Co vaše postava vyzkoumala?

David Zajíc se vlastně úporně snaží veškeré paranormální jevy racionálně vysvětlit. To, že se mu to daří, je asi jediný důvod, proč ho z ústavu ještě nevyhodili. Nevyzkoumal sice nic, ale pořád je něčemu na stopě.

Hledat satanistické odkazy v západní hudbě je pracovní náplní za trest, nebo za odměnu?

Nutnost. Pro Davida Zajíce je to nutnost. Hledání satanistických odkazů v západní hudbě je totiž zástěrka, díky které se může soustřeďovat na něco úplně jiného, co potřebuje rozklíčovat. Ale co to je, to nemohu prozradit…

Jan Cina a Jiří Macháček (foto: se souhlasem České televize)

Co jste vy v 80. letech poslouchal za elpíčka a jaké odkazy jste se v nich snažil odhalit?

Poslouchal jsem všechno, co se mi tehdy z imperialistické západní ciziny dostalo do ruky, kolikrát v příšerné kvalitě. Občas jsem poslouchal i věci, které byly desetkrát přehrané z kazety na kazetu, přičemž zvuková hladina šumu už převyšovala zvukovou hladinu původní nahrávky. Někdy se mi to líbilo víc, někdy míň, ale odkaz byl zřetelný – možnost svobodně se vyjádřit.

Jestli na druhé straně planety sedí zaměstnanec stejně prapodivného ústavu a dostaly se mu do rukou desky kapely Mig 21, jaké skryté odkazy nebo tajná poselství z nich může odposlouchat?

Haha, to by mě také velice zajímalo… Doufejme, že nám to ten zaměstnanec prapodivného ústavu, co sedí na druhé straně planety, dá vědět, až to zjistí.

Co je pro vás nejvíce nepochopitelným, až paranormálním jevem?

Asi člověk se svou výjimečnou nepoučitelností z vlastních chyb, objekt k politování, úsměvný i směšný. Pán tvorstva a nejvděčnější komický materiál zároveň.

V době normalizace se stalo mnoho nepochopitelných věcí, událostí. Co těžko pochopitelného si z té doby pamatujete vy? 

Strach říct něco, co člověk přirozeně cítí, protože ví, že ačkoliv je to správné, pravdivé, trefné, může to mít následky. A proto to neřekne, jelikož se bojí, že se nedostane na školu, že někdo z jeho příbuzných přijde o práci nebo půjde do vězení. Ten vědomě pěstovaný strach z projevení jiného názoru, než je ten oficiální, jediný Kremlem schválený pohled na svět. Zažívali jsme ho každodenně a dnes nám to už naštěstí přijde těžko pochopitelné.

To se vysvětlí, soudruzi! nabízí jako jeden z mála děl satirický pohled na příslušníky StB. Co je na dvojici Snížková–Hora pro vás nejvtipnějšího?

Groteskně zarputilá poctivost a dokonalá slepá víra ve smysl vlastní práce… Takhle je, alespoň pro mě, Anička Fialová s Leošem Nohou vykreslují. A mě ta jejich interpretace baví a nemohu se nesmát, a to i přesto, že mnoha mým předkům estébáci dost ublížili. Možná je to navíc vůbec poprvé, co se v české audiovizuální tvorbě někdo rozhodl na estébáky podívat s nadhledem a toužebným předpokladem, že už jsme na ně v tomto žánru jako diváci schopni takhle nahlížet a že už nepotřebujeme vysvětlivky či uvozovky – že my jsme ti dobří a oni ti zlí.

Seriál To se vysvětí, soudruzi! se vrací k žánru crazy komedie. Jakou máte nejoblíbenější?

Z těch prvních mám asi nejradši Adéla ještě nevečeřela. „Soudruhy“ bych k ní ale nepřirovnával. A vlastně ani k žádné jiné crazy komedii. To přirovnávání mi vždycky přijde tak trochu pokulhávající. Dílo má být dobré samo o sobě. A jestli ne, tak mu žádné přirovnání nepomůže.

V jednotlivých epizodách tvůrci odkazují i k jiným žánrům. Jste větším fanouškem komedie, detektivky, sci-fi, westernu, hororu nebo parodie?

Nejsem fanouškem žánrů ani jejich mixů. Miluji jednotlivá díla, která se uvnitř jakéhokoli žánru či mixu povede natočit. Doufejme, že seriál To se vysvětlí, soudruzi! je jedním z nich. To ale posoudí jedině diváctvo.

V To se vysvětlí, soudruzi! jste přijal svou první seriálovou roli. Je nějaká šance, že teď půjdete z jedné seriálové role do druhé?

Pochybuji. Koukejte si mě raději užít v tomto seriálu! Teda jestli máte chuť, protože v jiném už mě pravděpodobně neuvidíte.

Zdroj: redakce, Česká televize

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů