19.4 C
Prague
Čtvrtek, 30 května 2024, 9:05
- Reklama -
DomůČeskéJsem paranormální sám o sobě, říká Leoš Noha ze seriálu To se...

Jsem paranormální sám o sobě, říká Leoš Noha ze seriálu To se vysvětlí, soudruzi

Na svět přišel v tom samém roce, ve kterém vojska Varšavské smlouvy obsadila Československo. Divadlo začal hrát v rodném Ústí nad Labem v prvních letech po sametové revoluci. Před kamerou debutoval ve filmu Mistři. Hraje v detektivkách i komediích, v jeho filmografii převládají příběhy ze současnosti. V seriálu To se vysvětlí, soudruzi! bude Leoš Noha hodným příslušníkem komunistické Státní bezpečnosti.

O téhle své postavě mluvíte jako o pohádkové bytosti. Proč?

Protože hodný estébák prakticky neexistoval. Právě proto jsem ho rovnou klasifikoval jako postavu z říše pohádek.

Co je to tedy za člověka, ten váš agent Hora?

Je to vlastně jeden ze dvou estébáků, který dohlíží na práci výzkumníků z Ústavu paranormálních jevů. Dá se o něm říct, že ve dvojici s agentkou Snížkovou, kterou hraje Anna Fialová, je tím hodným poldou. Ono to tak podle mě vždycky bylo, že jeden agent Státní bezpečnosti uměl psát a ten druhý číst. Můj estébák je takový bodrý chlapík. Kdyby člověk nevěděl, že pro StB pracuje, tak by to byl vlastně celkem sympatický pán. Tam, kde agentka Snížková tlačí na pilu, tam se to pan Hora snaží vyžehlit a být tím vstřícnějším. Těm, které zatýká, například při nasedání do služebního auta říká, aby si dávali pozor na hlavičku. A nemyslí to ironicky, ale úplně upřímně.

Jak jste si ho pro sebe definoval?

V první řadě jsem chtěl být hnusný estébák. Úplně jsem nestál o to, být ten hodný, protože na tyhle soudruhy nemám dobré vzpomínky. Chtěl jsem se s nimi vypořádat po svém, ale pak mi vlastně varianta estébáka dobráka přišla ještě lepší, než kdybych byl estébák zlý. Uvidíte sami.

Co pro vás bylo na scénářích k tomuto seriálu to nejzajímavější?

Částečně skutečnost, že je to retro. Pak se mi také líbilo, že se příběh všech dílů točí kolem paranormálních jevů. Zkoumat takovéto výstřední úkazy a ještě k tomu v době normalizace, to bylo něco, co mě na tomhle projektu lákalo. Všechny tyto atributy jsou navíc uchopeny humorně, takže i to mě oslovilo. Byl to vlastně takový mix všeho, co mě zajímá, a proto jsem tu nabídku vzal. A proto jsem to také rád hrál.

Retro snímky se ve vaši filmografii moc často neobjevují…

Přesně tak. Ale rád bych si klidně zahrál i nějakého nácka. Obávám se ovšem, že jsem pro takové role příliš slovanský typ.

Natáčení osmidílného seriálu v režii Matěje Chlupáčka a Michala Samira trvalo 60 dní (foto: se souhlasem České televize)

Čím jsou pro vás návraty do minulosti zajímavé?

Když budu mluvit konkrétně o „soudruzích“, tak tím, že jsem tu dobu zažil. Jsem tak trochu pamětník, a proto jsem mohl recyklovat vlastní vzpomínky. Člověk se koukne na stůl, na cukřenku, popelník nebo květináč a okamžitě mu myšlenky skáčou do normalizačních let. Tedy do časů, kdy chodil třeba do školy. Tak jako já.

Který ze seriálových případů je pro vaše vyšetřovatele extrémně paranormální?

Ti naši estébáci vlastně paranormální jevy jako takové nevyšetřují. Od toho tam je Jiří Macháček s Honzou Cinou. Naším úkolem je na ně dohlížet, aby na těch případech nic paranormálního nenašli. Aby všechno bylo naopak normální, protože jinak by to mohlo ohrozit socialistickou společnost.

Co je pro vás paranormální a co normální?

Jsem zrovna ten typ člověka, který i paranormální věci vnímá jako normální. Jsem totiž trošku paranormální sám o sobě. Velmi mě bavilo, jak to pánové režiséři, tedy Matěj Chlupáček a Michal Samir, pojali. Musím říct, že oba dva jsou fakt ohromně šikovní a že se diváci mají na co těšit.

Každý se na roli připravuje jinak. Jak vy?

Většinou si tu svoji postavu nějak připravím, ale tím to nekončí. Pak přijde režisér a ten o ní může mít úplně jinou představu. Je tedy dobré, aby nastal nějaký konsenzus. Výsledek musí být jak pro režiséra, tak pro diváka a také samozřejmě pro mě co nejlepší. V případě tohoto seriálu jsme se sešli úplně nádherně.

Tvůrci odkazují k řadě komedií, které vznikly v 70. a 80. letech. Máte tu dobu spojenou s nějakým konkrétním televizním nebo filmovým počinem?

V té době toho bylo několik. Žena za pultem, Okres na severu… Ze severu pocházím, takže na tento seriál si pamatuji velmi dobře. Pak také Třicet případů majora Zemana, to bylo nejvíc paranormální. Z filmových komedií mám nejraději „Pane, vy jste vdova!“.

O čem je seriál To se vysvětlí, soudruzi! podle vás?

Sám pro sebe bych mu dal podtitul Paranormální retro legrace.

Zdroj: redakce, Česká televize, Instagram

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů